Pozitivní myšlení 2015

Zvykám si v letopočtu na nové číslo, na rok 2015. Líbí se mi, zdá se mi takové „zakulacené“, to bude asi tou dělitelností pěti. Navíc mi přijde takové zaokrouhlené, to bude zase tou pětkou.

Přemýšlím chvíli o numerologii a magii čísla 5, ale spíše se mi na mysl prodrala asociace s filmem Pátý element. Hezky natočená pohádka (chcete-li sci-fi) s dobrým koncem, to mám rád, pomyslím si. Pětka mi symbolizuje také pětiletku a s ní spojené závazky, úkoly, také plánování střednědobé a strategické…

Už opakovaně se mi „povedlo“ i bez plánování počít každých přibližně 5 let další dítě, mám jich 4; uvidíme, co se povede v pětiletce následující (protože sex by měl být pravidelný, že!). Zůstávám proto ve svém myšlení pozitivní.

Na základě svých zkušeností z oblasti vzdělávání dospělých jsem v posledních letech nabyl dojmu, že téma Pozitivní myšlení je už pasé. Nikoho neohromí pohled na sklenici, která je pro jednoho poloprázdná a pro druhého z poloviny plná. Pro málokoho představuje fakt, že do budoucna bychom si měli utvářet spíše pozitivní než katastrofické představy, nějaký překvapivý „aha – moment“. I když: najdou se i výjimky!

pozitivní myšlení 2015

Před několika lety jsem si dopřál exotickou zimní dovolenou. Absolvovali jsme s partnerkou dlouhý let, pak ještě transfer z letiště do hotelu. Ubytovaní jsme byli v malých bungalovech.

Večer, když zapadající slunce vykouzlilo svou zrcadlící se září na mořské hladině onen neuvěřitelně krásný karibský kýč a já se vyšel tou nádherou kochat před náš bungalov, uslyšel jsem slova vedlejší české rodiny, která s námi na uvedený pobyt přicestovala. Partner si otevřel plechovku piva a houknul na svou partnerku: „Ach jo, už jenom 9 dnů nám zbývá! Ano, tak jak to píšu, první večer dovolené, krátce po příjezdu! Ironicky jsem si pomyslel: „Ten si to teda užije.

Rád tuto příhodu uvádím účastníkům na svých trénincích motivace. Když totiž probíráme motivační manažerskou komunikaci, nezřídka bojují s přeformulováním negativních vět do pozitivní motivační podoby. Například větu „3 z 10 úkolů nemáš ještě hotové“ často překlápějí do ironie nebo stresujících výroků. A pak se diví, že když své spolupracovníky kontrolují, tak jsou jimi vnímáni jako demotivační drábové (jak to jen napsat slušně!) a rýpalové.

Přemýšlel jsem o příčinách oněch zábran pozitivního myšlení. Je optimismus opravdu jen nedostatek informací? Představuje pesimismus opravdu obavu ze štěstí? Švýcaři údajně popisují pesimisty jako lidi, kteří v ementálu vidí jen ty díry (a ne ten kvalitní sýr). Setkal jsem se ve své praxi lektora opakovaně s pracovníky, kteří si v pátek povzdechnou: „Ach jo, za 3 dny jdeme zase do práce!“

Nebudeme zde provádět žádný psychoanalytický rozbor strachu z radosti ani adorovat pozitivní přístup za každou cenu a v každé situaci. Na téma pozitivní myšlení píšu, protože začíná rok 2015 a už jsem slyšel povzdech: „Ach jo, další rok před námi, to zas bude ☹!“

Vidíte nadcházející rok jako příležitost pro Vás? Jako možnost pro Vaše plány? Jako prostor pro Vaši realizaci? Jako šanci pro Vaše sny? Jako potenciál pro Váš úspěch?

Pokud to alespoň z 5% takto cítíte a můžete si teda na uvedené otázky odpovědět „Ano, tak to vidím“, tak rok 2015 takový opravdu bude! 

Nemá cenu, aby Vás někdo do pozitivního myšlení nutil, je to jen na Vás. I bez plánu sexu na příští pětiletku!

autor: Martin Padalík  člen týmu s radostí k úspěchu Martin Padalík

Martin Padalik podpis

.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..