Je manažer zodpovědný za výkon svých pracovníků?

Co si myslíte Vy? Kde začíná a kde končí manažerská zodpovědnost?

Na otázku „Je manažer zodpovědný za výkon svých pracovníků?“ slýchám často odpověď: „Ano, samozřejmě“.

Je tomu ale opravdu tak?

Je zodpovědný manažer za výkon svých pracovníků?

Je správné, aby manažer přebíral zodpovědnost za své pracovníky?

Kdepak! Nejste zodpovědní za to, zda Váš člověk podá 100% výkon v kvalitě a čase.
Za to je zodpovědný výhradně on sám! A je úplně jedno, zda je to svářeč, bagrista, obchodník nebo účetní.

Každý je zodpovědný za kvalitu i kvantitu své práce. Nese za ni plnou zodpovědnost a za její odvedení je také náležitě odměněn!

Kde tedy začíná a kde končí zodpovědnost manažera?

Manažerovou odpovědností je zajistit, aby daný člověk mohl na 100% splnit svou roli, svou úlohu, svou práci. Manažer je zodpovědný za to, aby daný pracovník měl vhodné podmínky k plnění jeho pracovních povinností.

Zejména pak musí manažer nastavit pravidla (jedno z těch pravidel je mimochodem to, že za kvantitu a kvalitu odvedené práce odpovídá každý jeden pracovník sám za sebe), vytvářet dohody, jasně a správně delegovat.

Pak už je to v rukou pracovníka. V jeho schopnostech, odhodlání a zodpovědnosti. Je jen na pracovníkovi samotném, jaký podá výkon.

Manažerské zodpovědnosti však tímto krokem nekončí. Další zodpovědností je kontrolování plnění daného úkolu a přijmutí opatření vyplývajících z této kontroly:

 • Pochválit,
 • vytknout,
 • anebo dokonce použít „důsledkový management“.

Co když pracovník neodvádí 100% výkon, i když k tomu má všechny podmínky?

Často se říká, že to, jak kvalitní je tým a jak kvalitně pracuje, je výsledek manažerského přístupu. Tým je zrcadlem svého manažera. S tím plně souhlasím.

Kvalitní manažer totiž nebude trpět, že pracovník neodvádí 100% výkon. Pokud se tak děje, má manažer k dispozici řadu nástrojů, jak takové jednání napravit.

Občas, po té co všechny ostatní nástroje selžou, je třeba zvolit i razantní řešení: Propuštění pracovníka. Pro manažery jde často o těžké rozhodnutí. Tím spíš, pokud pracovníka znají i v osobní rovině.

V tu chvíli je však třeba si vzpomenout: Kdo měl zodpovědnost za 100% odvedenou práci?  Manažer?

Ne. Propouštěný pracovník. A pokud ani korekční nástroje jako vytýkací rozhovory či sankce nezabraly, přichází na řadu zodpovědnost manažera. Zodpovědnost vůči své roli v týmu, zodpovědnost vůči ostatním pracovníkům firmy.

Jednou jde o týmovou hru, a pokud někdo svojí nezodpovědností svůj tým brzdí, pak bude pro celý tým osvobozující, když takový hráč odejde.

Jednoduchý závěr pro všechny manažery

Tak tedy ještě jednou. Manažer nenese zodpovědnost za to, zda daný pracovník odvádí 100% výkon.

Nese ale zodpovědnost za to, zda mají jeho pracovníci podmínky k tomu, aby takový výkon mohli odvést. A také je zodpovědný za to, zda trpí svým pracovníkům to, když 100% výkon neodvádí.

Jak jste na tom Vy? Mají vaši zaměstnanci podmínky k plnému výkonu? Sdílíte s nimi plné pracovní nasazení? Podělte se o své zkušenosti!

Autoři: Peter Urbanec, Josef Cvrček

Komentáře
 1. Michal napsal:

  Místo než jen používání byrokratických termínů jako vytýkací pohovory nebo sankce…….. (Lidi se naučili vidět jen to negativní a za to také “odměňovat”, lidé se přímo nechávají pohlcovat negativními pocity a informacemi), by bylo na místě se podívat zda tito lidé nemají potíže, možná se to Vám “managerům” bude zdát jako nemožné, ale když neuvěřitelné, ale když přijímáte člověka do pracovního poměru, přijímáte i jeho životní situaci, pocity, problémy a starosti a za to nesete zodpovědnost. To že ten člověk selhává je i vinou pracovní situace. Vzhledem k tomu že jsem měl možnost pracovat v zahraničí, tak můžu říct že v ČR nestojí pracovní situace za nic, můžu říct že je to tu bída a přístup k zaměstnancům je také bídný

 2. Michal napsal:

  Ano, manažer je zodpovědný za výkon pracovníků. Pokud totiž nedá manažer svím pracovníkům vhodné podmínky k práci, neumí vést tým lidi, nedokáže je motivovat, pracovníci 100% práci neodvedou. Stačí si přečíst knihu Umění války
  od Array Sun-c’. V knize je popsána i pozice velitelé jednotky vojáků, kde jakákoliv nekázeň padá na velitele. Je to logické, uklízečka neorganizuje chod firmy, to dělá manager. Vzpomeňte si na velké vojevůdce jako byl Alexandr Veliký – i on vedl své vojáky do bitvy, sám ukázal že je dobrým válečníkem a proto ho jeho vojáci následovali a taky protože mu věřili. Bohužel co dnes často vídám, tak lidi na pozici manager nejsou schopni vést tým lidí, nejsou schopni jim ukázat správnou cestu, protože jí sami neznají a drží se své pozice ať to stojí co to stojí, protože jsou za to přece velký peníze.

 3. Jaroslav Duda napsal:

  100% souhlas
  Velký problém odbory! Pokud mám lempla ve firmě a ten je zároveň ve volené funkci v odborech, tak ho ze zákona propustit nemohu.
  Co potom s tím?

  • Leona napsal:

   Pokud je to lempl, pak upapírovat. Ale musíte si dát pozor na diskriminaci a papírovat i všechny ostatní lemply. Všechno mít zdokumentované, jeho chyby a prohřešky. Mělo by to jít i pro nadbytečnost, ale tam spíše hrozí soudní řízení (má zdarma právníka, tak proč by ho nevyužil). O tom, že ho chcete propustit, budete muset předem informovat jeho organizaci, takže se nejspíš hodí na několik měsíců marod. Jeho nepřítomnost by Vám mohla nakonec vyhovovat.
   Musíte počítat i s tím, že i po propuštění může zůstat členem OO a tahat za nitky ve firmě. Od té doby, co se odborářské příspěvky odečítají z daní, s placením příspěvků nemají žádný problém a budou se účastnit všech Vašich dalších vyjednávání.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..