Motivační kruh Vašeho života

Zažili jste někdy takový nepříjemný pocit, kdy máte špatnou náladu a vlastně
ani nevíte, proč? S tímto kruhem vždy odhalíte tu pravou příčinu.

Navíc Vám pomůže mít vyrovnané všechny oblasti Vašeho života
a bude Vás tak udržovat v trvalé fyzické i duševní kondici.

Vytvořte si kruh se svými vlastními prioritami

Každý máme své vlastní priority. Věci, na kterých nám opravdu záleží. Vypište si je
a zjistěte jejich počet.

Je zcela jedno, kolik Vám jich vyjde. Důležité je jen to, abyste měli vypsáno opravdu vše podstatné.

Pojďme na ilustrativní příklad. Dejme tomu, že jsou pro nás velmi důležité: manželka, děti, práce, zdraví, finance a čas pro sebe.

Nyní rozdělíme kruh na stejný počet dílů, jako máme priorit. Do každé části kruhu napíšeme právě jednu prioritu. Tak, jak vidíte na obrázku níže.

Kruh znázorňující životní priority

Kruh znázorňující životní priority

Ohodnoťte aktuální stav Vašich priorit

Pojďme nyní obodovat jednotlivé priority. 10 znamená „absolutně úžasný“ a 1 znamená „naprostý průšvih“.

Bodujeme podle toho, jak to cítíme teď, v tuto chvíli. Vůbec nás nezajímá nějaký dlouhodobý stav. Chceme vědět, jak to vypadá právě teď a tady.

Takže se řídíme jen aktuálními pocity. Zapomeňme na argumenty typu: „Za 14 dní
na tom budu s časem pro sebe lépe.“ Důležité jsou jen aktuální emoce.

Kruh s hodnocením uspokojení priorit

Kruh s hodnocením uspokojení priorit

Buďte k sobě maximálně upřímní

Priority pišme tak, jak je máme my. Zapomeňme na společenské konvence.
Nepišme priority, jaké si myslíme, že by měly být, priority, které jsou společensky akceptovatelné. Pišme výhradně a jen priority své.

Stejně tak u hodnocení nepišme body, jak bychom je chtěli mít, či takové, jaké od nás očekává naše okolí. Pišme to tak, jak to cítíme.

Je jen jeden jediný člověk na světě, kterého nikdy neoklameme. A tím jediným člověkem jsme my sami.

Motivační kruh nám dává okamžitou zpětnou vazbu

Zaměřme se nyní na tu prioritu, která získala nejméně bodů. V našem vzorovém příkladu je to Čas pro sebe. Co konkrétně ale pro nás znamená čas pro sebe?

Vytvořme si nový motivační kruh. Napišme si do něj, co tato priorita (tedy čas
pro sebe) pro nás konkrétně znamená: Čtení si, meditace, péče o své tělo (relaxační masáže, kadeřník), káva s kamarády, sportování  a cestování.

A znovu jednotlivé části obodujme. Tak, jak vidíte na obrázku níže.

Motivační kruh volný čas - hodnocení

Motivační kruh volný čas – hodnocení

 

To, co získalo nejmenší hodnocení, je pravděpodobně to, co nás skrytě trápí. Zaměřme se na to. Začněme s tím ihned něco dělat. Udělejme si čas na čtení.

Každému zde vyjde samozřejmě něco zcela jiného. Třeba budete mít na nízké hodnotě čas strávený s partnerem. Pak jej vezměte do divadla, na kávu, nebo si prostě a jednoduše jen večer na chvíli sedněte a popovídejte.

Možná půjde i o složitější věci, které bude třeba řešit dlouhodoběji. Ale tak jako tak, začněte ihned! Pokud vyjdou mizerně vztahy na pracovišti, pak hledejte cesty,
jak je zlepšit. A ano, řešením může být v krajním případě i změna zaměstnání.

Love it, leave it or change it (nauč se to mít rád, opusť to nebo to změň). Žádná jiná možnost není. Víc k této problematice najdete v Motivačních Impulzech.

Proč je tak nutná okamžitá akce z naší strany?

Díky okamžité akci se vyvarujeme hrozící katastrofě. Vše je totiž prudce nakažlivé. Pokud máme nějakou prioritu na nízké úrovni, brzy se to projeví i na ostatních prioritách.

Můžeme jen odhadovat, na které nejdříve: Způsobí nedostatek času na sebe sama dříve rozpad našeho manželství nebo kvůli tomu vyhoříme a nejprve přijdeme o práci a až pak o manželství, které neustojí tlak v podobě nedostatku financí a naše depresivní nálady?

Naopak, když uděláme něco pro prioritu, která nás nejvíce trápí, zvýšíme tím její ohodnocení. Udělejte si po akci (či několika akcích) kruh znovu a uvidíte, jak příznivě Vaše jednání ovlivnilo její skóre. A nejspíš si všimnete i něčeho jiného.

Tak, jak jsem v prvním případě upozorňoval na nakažlivost v negativním slova smyslu, tak zde je třeba zmínit nakažlivost v pozitivním slova smyslu.

Když se vylepší jedna oblast, pozitivně se to přenese i na oblasti druhé. Je tedy velmi pravděpodobné, že i skóre v jiných oblastech se bude navyšovat.

Inu, vše souvisí se vším.

Komentáře
 1. Hanka napsal:

  Velmi dekuji za vsechny prispevky, ktere prisly v minulem roce a tesim se vzdy na vse nove od Vas, Peter, Je to velky prinos v me praci i zivote, funguje to a “sedi” to i v pripade s motivacnim kruhem, han

 2. mária klingova napsal:

  Vynikajúce zastavenie a upratanie svojej schránky..Všetko naj v Novom roku2016.

 3. Monika napsal:

  Jednoduché a zajímavé ,vyzkouším 🙂

 4. Lubomír napsal:

  Stručný ale obsažný návod do vnútra duše. Taký dobrý “instantný” osobný dotazník. V ostatnej dobe sa priam vrece roztrhlo so “spasiteľmi” a ich návodmi. Ale to sa mi na tom práve páči. Nepoznám z nich viac ako dvoch, teraz obdivujem tretieho. Zatiaľ z tých pekných návodov a čarovných viet ako sa vylepšiť, mi rezonuje slovné spojenie – výrus chudobnej mysle -. Áno, tým nás socializmus šťavnato kŕmil desiatky rokov. V novom politickom systéme je pre ambicióznych a schopných nutné poznať čo najviac systémov manipulácie a obrany proti nim.
  Add. Motivačný kruh – Vyplniť mi ho s vnútorným odhalením, bude pre mňa problém.

 5. Hela Pacherova napsal:

  Sledujem mnohých motivátorov, no práve vaše riešenia mi najviac sedia. (Budík mám nastavený každú polhodinu) A kruh si idem hneď spraviť. 😀

 6. Vierka napsal:

  Peťo, vďaka za všetky Tvoje príspevky v tomto roku a nech je pre Teba nový rok ešte krajší, úspešnejší než bol tento odchádzajúci rok:-)

 7. Jakub napsal:

  úžasná věc, děkuji:)

 8. Milan napsal:

  Petře zdravím. Moc se mě to líbilo. Přeji do Nového roku hodně radosti ze všeho, ať je to rok ten nejlepší, po všech stránkách Milan.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..