Jak mít ve firmě ty nejlepší pracovníky

Nezaměstnanost je nejnižší za posledních šest až osm let. Zároveň vznikají stále nová volná pracovní místa. Jistě, pro ty, kdo uvažují o změně zaměstnání, jsou to radostné zprávy. Avšak mnohému manažerovi přichází na mysl tyto otázky: Co když mí nejlepší pracovníci odejdou za lepším místem? Co můžu udělat pro to, aby mi schopní lidé neodcházeli?
Jak získat obzvláště v tomto období do firmy kvalitní pracovníky?
Rychlá a okamžitě účinná řešení neexistují. Přesto je několik oblastí, na které, když se dlouhodobě zaměříme, tak se zvýšené fluktuace bát nemusíme.

VIZE NEBOLI CÍL

Nejdůležitější z mého pohledu a zároveň mnohdy opomíjená je vize neboli hlavní cíl, ke kterému pracovní činnost směřuje. Ukážu vám to na krátkém příběhu:
Dva muži lámali v lomu kámen a otesávali z něj kvádry. Když se zeptali prvního, co dělá, odpověděl: „Lámu kámen a otesávám z něj kvádry.“ Když se zeptali druhého, v očích mu proběhla jiskra a řekl: „Stavím katedrálu.“
Co by řekli naši pracovníci? Vědí čeho velkého a hodnotného jsou součástí? Vždyť i uklízečka v nemocnici se podílí na záchraně životů. A vrátný v továrně svou dobrou prací spoluvytváří exkluzivní značkové produkty.

A tak se ptám: Necháváme je jen otesávat kámen nebo stavíme společně katedrálu?

VZTAHY NA PRACOVIŠTI

Právě neuspokojivé vztahy na pracovišti a špatné vztahy se svým přímým nadřízeným jsou hlavním důvodem, proč si pracovníci hledají novou práci. Jaká atmosféra vládne u nás? Příjemný týmový duch či dusno, co by se dalo krájet? Co víme o svých lidech? Víme o tom, co je na jejich práci těší, jaké jsou jejich silné stránky? Využívají naši pracovníci své silné stránky a přednosti při práci?

PRACOVNÍ NÁPLŇ A PODMÍNKY

Všichni máme jasnou představu, jak by měl ideální zaměstnanec vypadat. Jaké by měl mít vzdělání, praxi, schopnosti, dovednosti i charakterové vlastnosti.

Zkusme se na chvíli kriticky podívat na naše pracoviště očima tohoto ideálního zaměstnance. Najde u nás tento odborník dostatečně moderní vybavení a pracovní pomůcky? Najde inovátor a kreativec, kterého si přejeme, u nás prostředí otevřené změnám a kolegy nadšené do zlepšování? Odpovídá pracovní náplň, kterou pro nového člověka chystáme, jeho excelentním schopnostem a znalostem a přinese mu další sebe rozvoj? Tak proč by měl pracovat právě u nás?
Vezměme energii, kterou jsme doposud mrhali na lovení ideálních pracovníků a investujme ji do své firmy či pracoviště. Vytvořme pracovní místo, které bude ty nejlepší lidi přitahovat jako voňavá květina motýly. Místo, které noví pracovníci vyhledávají a stávající jsou hrdí na to, že zde mohou pracovat.

klice-k-uspechu03-1024x576

MOTIVACE

O motivaci a způsobech, jak své pracovníky motivovat, najdeme celé knihy. Já vám k tomu řeknu tolik: Motivovat? Ano! Penězi? Ne jen. Bylo zjištěno, že radost ze zvýšení platu trvá jeden měsíc. Další měsíc je už považováno za standard. Tímto neříkám, že jim nemáme přidat☺.
Je spousta způsobů, které dokonce nestojí peníze nebo alespoň ne mnoho. Patří sem pochvala, ocenění konkrétních pracovních výsledků, povýšení, sleva na produkty firmy, účast na školení či umožnění dalšího studia, služební telefon či notebook k soukromému užití, možnost částečně pracovat z domova, volná pracovní doba (pokud ovšem není synonymem pro „pracovat pořád“) a mnoho dalších.
Pamatujme, že na každého platí něco jiného. Co jednoho motivuje, druhého nechává chladným. Jak tedy poznat, co na koho zabírá? Zeptejme se jich! Každého osobně.

PENÍZE

Peníze jsem si schválně nechal až nakonec. Kupujeme si ten nejlevnější jogurt? A proč ne? Že také jako já nevybíráte jogurt podle ceny? Tak proč si stále myslíme, že lidé posuzují pracovní nabídky pouze podle výše platu? Samozřejmě, pokud naše firma na danou pozici nabízí nejnižší plat široko daleko, pak je pravděpodobné, že se pracovníci poohlídnout po lepším ocenění své práce jinde. Přesto z průzkumů vyplývá, že peníze nejsou hlavním důvodem, proč lidé mění zaměstnání.

Jistě se mi nepodařilo vyjmenovat všechny způsoby, které z firmy učiní práci snů.

Napište mi do diskuze.

Co u vás děláte pro to, abyste si skvělé pracovníky udrželi? Co drží ve vašem zaměstnání vás?

Autor: Peter Urbanec

Peter Urbanec fotografie

Komentáře
 1. Petr napsal:

  Dobrý den pane Urbanec,
  mě stále v mém podnikání drží a motivuje produkt , o jehož kvalitě jsem přesvědčen. Pracuji v obchodním systému MLM. S pozdravem Petr (Zlín)

 2. Petr napsal:

  Pěkný a pravdivý článek, děkuji Petře. Píšu z pohledu pracovníka. Máte pravdu v tom, že peníze nejsou všechno. Ve firmě, kde v současnosti dělám, však nejsou ani peníze na úrovni a ani žádné zvláštní benefity. Jen přesčasů můžete dělat neomezeně – někdy mi přijde, že by bylo vedení nejraději, kdyby pracovník nastoupil v pondělí ráno v šest do práce a odešel v pátek v deset večer… . Než se firma rozhodne, že Vás přijme do stavu, vyzkouší si Vás, zdali jste manuálně zručný, popřípadě, zda máte znalosti o odborné práci, na kterou se hlásíte a hlavně, jestli jste ochotný dělat na směny a přesčasy. To s Vámi jednají jako v rukavičkách. Ale po nástupu přijde šok – první tři měsíce dostanete základní mzdu, i kdyby jste se v práci “přetrhl”. Žádné prémie, žádná odměna. Ale přesčasy začnou nařizovat – to se ohánějí ZP. Zaměstnanci jsou pro vedení jen kusy – jinak si nedovedu vysvětlit to, že mému kolegovi, který je firmě 11 rok, pracuje bez chyb, za rok odpracuje roční limit (416) hodin přesčasů a měl jednu pracovní vyjímku (z důvodu dojíždění chodil pouze na určité směny), vedoucí nařídí chodit na všechny směny, i když ostatní spolupracovníci mu chtěli vyhovět. Upozorňuji, že za bránou nestojí stovky dalších zájemců o specifickou práci, kterou i já vykonávám. Jestli nakonec odejde jinam, jak prohlásil, nevím. Co však vím, že odejdu já – našel jsem si lepší flek.

  • Jan Korbel napsal:

   Ano, i zaměstnanec si může vybírat. Ne každý musí podnikat, ale každý má právo být v praci spokojený. Jistě se dnes najde řada dobrých zaměstnavatelů. Ale pozor. Každá práce má své mouchy a místo stezovani si a utikání je dobré se zapojit do rozvoje firmy, pokud to vedení umožní.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..