Pokušení

Když toto slovo vyslovuji, cítím mírně vzrušující nádech. Zkuste si to… Ne ne, ale pozor, nebojte se, nebudu psát o erotickém ani o náboženském významu tohoto slova. Nebude řeč o slastech ani o ďáblovi, i když…

Pojem pokušení si dnes představíme jako falešnou motivaci, tedy něco, co nám nabízí falešné motivy namísto něčeho, co opravdu chceme, nebo dokonce potřebujeme. V podstatě o „ďáblíkovi v nás“.

Sbíhají se vám sliny na dozlatova vypečenou domácí klobásku pronikavé vůně nebo jsou pro vás pokušením lákavě nazdobené zákusky lahodné chuti, pokušením právě ve dnech, kdy držíte dietu?

První zdroj pokušení

Prvním zdrojem pokušení neboli falešné motivace je náš tzv. falešný fokus. Naše pozornost je totiž pěkná potvora. Pokud máme zakázáno něco (jídlo, aktivitu, věc…), myslíme na ni totiž o to intenzivněji! Čím více se zabývám zákazy, tím více se na ně soustředím.

Čím více se fokusuji na negativní skutečnosti, tím více mne ovlivňují. Parafrázujeme-li slova písničkáře: „Tak jako jazyk stále zajíždí do mezery po vypadnutém zubu“. Léčbou může být pak jediné: koncentrace (fokusování) na jinou, pozitivní skutečnost.

Toužíte si ráno pospat, schoulit se ve vyhřátém pelíšku namísto schůzky s obchodním partnerem? Jste v pokušení raději si zajít s kamarádkou na kafčo než vyrazit na kurs angličtiny?

Druhý zdroj pokušení

Druhým zdrojem pokušení jsou prázdné dlouhodobé cíle. Slabé vize nebo mety stanovené bez silné vize. Proč jste se rozhodli podnikat? Proč jste se rozhodli pracovat na sobě, sebevzdělávat se? O co vám v životě nebo v práci dlouhodobě jde? Léčba stavů nechuti k cílené aktivitě je opravdu pouze definice lákavého cíle, který pak pro člověka představuje dokonce zdroj jeho disciplíny!

Variací tohoto tématu je pak situace, kdy sice krásnou vizi mám, ale je příliš velká a vzdálená. K její realizaci mi pomůže její etapizace na malé úseky, na dílčí kroky, jejichž dosažení si spojím vždy s nějakou odměnou ☺

Pojedete s kamarádem na 2 měsíce do zahraničí nebo se raději připravíte na konkurz na prestižní pozici v (pro vás) zajímavé, prestižní firmě? Ukončíte dlouhodobý vztah manželstvím, nebo tímto krokem zahájíte další kapitolu vašeho života?

pokušení nebo falešná motivace?

Třetí zdroj pokušení

Třetím zdrojem pokušení je živelnost našeho života. Kde je však napsáno, že životní hodnoty jako jsou nespoutanost, svoboda, orientace na nevšední zážitky atd. nemohu jít ruku v ruce s mantinely a formálními vzorci společnosti a dokonce se zodpovědností?

Systém a řád neznamená svázanost, když umím z něj smysluplně dělat výjimky. Nechci znít jako moralista, ale opravdu si myslím, že se přece zodpovědnost a vědomí (a dodržování) pravidel u zralých dospělých jedinců se svobodou neodmyslitelně pojí!

Netoužíme vždycky jenom po tom, co je správné a vhodné. Dokonce netoužíme jenom po tom, co opravdu potřebujeme. Jak ale poznáme, že naše touhy jsou falešné? Z těch falešných pak totiž vznikají krátkodobé povrchní cíle. Když si je rychle splníme, jejich efekt bude mít krátké trvání a následně se dostaví prohloubení naší frustrace ☹.

 

Čtvrtý zdroj pokušení

Čtvrtým zdrojem naší falešné motivace je tzv. nezodpovědná vstřícnost, kterou označuji za bezbřehý altruismus: „pomoci kdykoliv komukoliv s čímkoliv“.

To nastává, když pomáhám druhému bez ohledu na vhodnost situace (například vedoucí když dělá práci za svého člověka a pak nestíhá své vlastní úkoly) a dokonce bez ohledu na přání druhého. Takovou invazivní péčí přebírám zodpovědnost za druhé, snižuji jejich samostatnost a zvyšuji jejich závislost na okolí. Nehledě na to, že pak stagnuje i jejich rozvoj.

Teolog by určitě dodal: Největším úspěchem ďábla je, že nás přesvědčil o tom, že neexistuje. Jako psycholog dodávám: Nejkratší cesta do pekla je, když si myslím, že žádná pokušení pro mne neexistují.

Přeji vám hodně pozitivní pozornosti, hodně rozpoznaných a zvládnutých pokušení!

P.S.: Znáte pokušení ze svého života? Napište nám!člen týmu s radostí k úspěchu Martin Padalík

 

autor: Martin Padalík

I

I

I

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..