Co o nás prozrazují naše slova a myšlenky

Bylo pozdní odpoledne a příroda se po horkém letním dni chystala ke spánku. Slunko z posledních sil nasvěcovalo zápraží domu, na kterém seděl rolník.

podvečer

Kolem jeho chalupy procházeli 3 unavení poutníci. Jejich zraky se na okamžik setkaly. V tu chvíli si první poutník pomyslel: „To bude asi pěkný lenoch, když se tu tak sluní, vyhřívá a nic nedělá.“

Druhý poutník si pomyslel: „Tenhle chlapík, to bude pěkný proutník. Určitě tu vysedává a kouká na místní děvčata.“

Třetí poutník v duchu rozmýšlel: „Dnes byl perný den a ten pán tu určitě odpočívá po celodenní práci na poli.“

Dohromady jsme se nedozvěděli nic o rolníkovi, který seděl na zápraží. Za to jsme se ale dozvěděli hodně o kolemjdoucích poutnících.

Ten první byl pěkný lenoch. Ten druhý zas sukničkář. A ten třetí, tak to byl poctivý pracovitý člověk.

To, co lidé říkají, prozrazuje hodně o tom, jací doopravdy jsou

Pokud k nám někdo hovoří, ať už nahlas nebo v duchu, tak naše oči jsou jen zrcadlem do jeho duše. Asi jste zažili situaci, kdy na Vás někdo nečekaně vyjel, choval se k Vám nevhodně a urážel Vás. Nebo chvíli, kdy se Vám někdo posmíval.

Tak jak moudrý příběh výše říká, agresorova slova neměla nic společného s Vámi. To on zažíval nějaký stres a byl v psychické nepohodě. Ne Vy. Možná nevstal správnou nohou,možná ho jen bolely zuby, možná právě dostal vyhazov v práci. Možná byl jen nespokojený sám se sebou a možná měl velmi nízké sebevědomí. Kdo ví.

Vaše oči ale jen odrazily jeho charakter, jeho povahu, jeho momentální rozpoložení.

A obráceně.

Zamysleme se nad tím, jak sami mluvíme a uvažujeme o ostatních. Nenajdeme v tom náhodou i kus sebe?

Chcete prubířský kámen pravdy o tom, jací jste?

Pozorujte se dnes a zítra, jaké myšlenky Vás ohledně druhých napadají. Získáte tak dokonalou zpětnou vazbu a nezkreslený pohled na sebe sama.

Já to určitě vyzkouším. A Vy? Napište mi pod tento článek, zda do toho půjdete se mnou?

Autor: Peter Urbanec

Peter Urbanec fotografie

Komentáře
 1. Rostislav Tomanec napsal:

  To je neuvěřitelné… Opravdový zájem o OSOBNÍ ROZVÍJENÍ, mají v drtivé většině ženy. Muži mají taky zájem, no…, oni si však myslí…, my si však myslíme, že takové drobnosti už dávno umíme…. Prvních snad dvacet komentářů pouze ženy…:-)

  • Lucka Impulzy napsal:

   Zdravím Vás Rosťo,
   jsem ráda, že přibyl i komentář od muže 🙂
   Myslím si, že muži mají stejný zájem o osobní rozoj jako ženy – je možné, že muži jen neradi komentují 🙂
   Krásný den. Lucka

 2. Katarína napsal:

  Idem do toho

 3. Věra Klosová napsal:

  Ano, to je hluboká pravda. Vím a pozoruji to už dlouho, jen zde je to pěkně jednoduše a stručně popsáno a příklad s poutníky je velmi názorný.
  Děkuji

 4. Jan Lacina napsal:

  Zajimave jsem se o sobe dozvedel. Nastesti stylem mysleni mam bliz k poslednímu. Vždy vidim potencial, vždy vidim naději. 🙂

 5. Pavel S. napsal:

  Dobrý den,
  Tato myšlenka není pro mě úplně nová, nicméně jsem rád žes mi to tímto článkem opět připomněl. Díky a budu na to minimálně příštích pár dní myslet.

  Mějte se…

 6. milan napsal:

  Jdu do toho také!

 7. Ľubomíra napsal:

  rada sa pridám a niečo nové sa o sebe dozviem, možno budem prekvapená, ďakujem Petrovi za podnet.

 8. Renáta Tkáčová napsal:

  Je to veľká pravda, plne sa s Vašim názorom stotožňujem a určite to vyskúšam. Teším sa na školenie :). Prajem krásny deň, Renáta

 9. Kateřina Bušková napsal:

  Od mala jsem viděla na lidech spíše jejich pozitivní vlastnosti. Okolí mi to vytýkalo a byla jsem označená za naivní. Teď již vím, že to je správná cesta a užívám si svět skvělých lidí a skvělých příležitostí. Dala jsem si povolení žít krásný a šťastný život a denně mi život přináší nespočet důkazů dokonalosti kolem nás. Toto povolení jsem si dala u tebe Petře v Liptovském Jánu. Díky.

 10. Miriam Leštinská napsal:

  Dobrý deň, Peter,

  určite to platí, mám prudkú povahu, určite nie som diplomat, ale vekom sa to učím…, kedysi som si myslela , že pravda je nadovšetko, a za každú cenu som sa snažila dokázať ,,, tú svoju pravdu,”,….ale vekom som pochopila, že lepšie je byť k ľuďom milý ako mať pravdu, aj keď je to niekedy ťažké…..
  Miriam

 11. Adela napsal:

  Petre.jdu do toho. Je to jedboduche.moudre a pravdive.Uz jsem to zazila na vlastni kuzi.kdy me druhy clovek oznacil za zoufalou. Ja jsem vsak vedela.jak zoufaly je v ten okamzik on….

 12. Michaela napsal:

  Dobrý den, Petře,
  sekundu před otevřením mailu jsem si zas po nezdařené průpovídce říkala: “radši napočítej do 5 než něco řekneš. Rychle mluvíš, někdy nevhodně :-(” Jsem až moc upřímná, rychlá a netrpělivá, a když se pak pořádně v klidu zamyslím, uznám, že některé věci a lidé mohou být trochu jiné, než se na první pohled zdají. Takže musím trochu zpomalit v mluvě i úsudku 🙂
  Mohu přeposlat tento mail svým klientům?
  Mám ráda Vaše impulzy 🙂
  Michaela

  • Dominika M. napsal:

   Milá Michaelo,
   jsme moc rádi, že se Peterův impulz trefil a oslovil Vás v pravý čas. Pokud máte chuť Peterovu myšlenku šířit dál, budeme potěšeni.
   Dominika z týmu Impulzy

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..